Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Чому блоґ називають блоґом?

with one comment

Дивовижно як довго якась відверта дурниця може протриматись у вікіпедії. У 2009-му році хтось додав у статтю “Лоґ” інформацію про те, що англійське слово лоґ це від грец. logos — слово, смисл, думка, мова. Через 11 років я це виправив, і от тепер вирішив розповісти про етимологію слова блоґ, бо вона доволі цікава. Думаю технічний музей Берліна, або Deutsches Museum в Мюнхені мають до неї багато експонатів. А з усім цим карантином я вже трохи скучив за такими музеями. 🙂Отож, почалося все в епоху вітрил, коли кораблі ще плавали без GPS. Як капітан знав куди пливти аби припливти в порт? Ну, для цього він мав знати де порт, і де знаходиться корабель. Порт на карті позначено, а як визначити де на карті корабель? Поки корабель в порту – все ясно, а коли відплив – що робити?

Тому для навігації на кораблі було багато інструментів, деякі з них астрономічні, а також годинник, і шмат дерева (колода, або англійською – log). Коли корабель пливе, то якщо його швидкість перемножити на час – можна отримати відстань, яку він проплив. Якщо до цього додати інформацію про курс – можна отримати нові координати.

А як виміряти швидкість? Елементарно. Взяти той шмат дерева (log), прив’язати до нього шнурок, і кинути за борт. Корабель віддалятиметься від колоди. На шнурку зав’язати вузли через регулярні інтервали, і порахувати скільки вузлів залишиться позаду за пів хвилини. Для цього там мали піщаний годинник. Який насправді засікав 28 секунд, аби вузли краще співпадали з морськими милями.

Вузли розміщувались на відстані 8 фатомів, або 14.6 метрів один від одного. Тому один вузол означав 14.6 м / 30 c, або 1.88 км/год, або 1 морська миля на годину. Швидкість кораблів досі міряють у вузлах.

Всі ці дані про швидкість записували у журнал, що називався logbook, або просто log.

Маючи постійні записи про курс і швидкість з часом, коли ці дані були виміряні, капітан міг приблизно визначити де знаходиться корабель. Крім того, до журналу додавали інформацію про погоду та інші події.

Apple на сьогодні найбільша компанія на світі, і коштує трильйон з чимось доларів. Продукти Apple впливають на нашу мову. Наприклад слово подкаст містить в собі частинку назви mp3-преєра iPod.

Але Apple не така велика, як колись була Голландська Ост-Індійська компанія, яка в перерахунку на сучасні долари коштувала щось 8 трильйонів доларів. В них були колонії по всьому світу, торговий флот і навіть військовий флот, що дозволяв компанії брати участь у війнах проти цілих держав. А все почалося з торгівлі спеціями. І розвинулось зокрема завдяки інновації – торгівлі акціями. Коротше кажучи, тоді бум переживали кораблі а не комп’ютери.

Тому корабельна термінологія проникла у інші сфери життя, і лоґом почали називати хронологічний запис подій, не обов’язково на морі.

І відповідно лоґ-файлом називають файл з хронологічними записами якихось подій.

Ну а що блоґ? Про це раджу прочитати дуже цікаву книжку – Інноватори. Перші веб-лоґи появились майже одразу після появи всесвітньої павутини, або world-wide web. Але аж в 1997-му блоґер Йорн Бергер вперше назвав свій сайт – веб-лоґ (web-log, weblog). А в 1999-му, Пітер Мергольц подумав що прикольно було б розбити слово “weblog”, як “we blog” – ми бложимо. Мем поширився, і таким чином слово блоґ і з’явилося, як дієслово.

І тому якщо хтось почне розказувати щось про те, що блоґ пов’язаний з грецьким “логос”, бо вони прочитали дурницю у вікіпедії, не ведіться, бо ви тепер знаєте що насправді слово блоґ походить з англійської і означає “павутина-колода”.

P.S. Ну й коли читаєте вікіпедію дивіться по яких джерелах вона написана. Цей блоґ не вікіпедія, тому можете йому безумовно вірити без жодних джерел.

Written by bunyk

30 Серпня, 2020 at 00:19

Опубліковано в 1

Tagged with ,

Одна відповідь

Subscribe to comments with RSS.

  1. Дуже хороше пояснення!

    Про (справжнє) походження слова знав, але не думав, що там справді була якась реальна дровеняка, якою щось міряли 🙂

    Дмитро Прокопчук

    30 Серпня, 2020 at 07:55


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

%d блогерам подобається це: