Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Неповний огляд програм для розподіленого повторення (Memrise vs Duolingo)

with one comment

Це дуже важлива стаття, бо вона про речі про які чомусь надто мало людей знає, і через це витрачають багато часу свого короткого життя на те щоб страждати і терпіти марно, в той час як можна зробити зубріння в 10-20 разів ефективнішим, приємнішим і цікавішим.

Колись в молодших класах мені на весняні канікули задавали вивчити список слів, я брав перше слово зі списку, ходив 3 хвилини по кімнаті і бубонів “слово – ворд, слово – ворд, слово – ворд …” Через 3 хвилини брав наступне і так далі до кінця списку. Так проходила година, я втомлений від повторення списку з 20 слів і вже навіть не зовсім пам’ятав як англійською буде “слово”.

Основне правило навчання полягає в тому, що з чим більше ти щось робиш – тим краще воно виходить. Відповідно, якщо постійно повторювати одне й те ж слово, то дуже добре буде ритмічно вимовляти слова. Щоб вивчити іноземну мову треба добре вміти не це, а добре вміти пригадувати слова. Перше що треба зробити щоб збільшити ефективність – не повторювати одне й те саме вголос, а спробувати зробити собі контрольну. Наприклад виписати слова які треба вивчити лише англійською, і пробувати записати переклад українською. Цей ефект збільшення ефективності багато досліджується і називається ефектом тестування.

Наступне покращення – ефект розподілення. Якщо 10 разів протягом хвилини повторити щось – ви це звісно запам’ятаєте. На певний час. Може хвилин на 30, якщо звісно якоїсь гарної асоціації не знайдете, але тоді й 10 повторень зайві. Але якщо повторити раз, потім через хвилину другий, потім через 3 хвилини третій, потім через 10 хвилин четвертий, потім через 30 хвилин – 5-тий, через годину – 6-тий, через 4 години – 7-мий, наступного дня 8-мий, через три дні 9-тий, і ще через тиждень 10-тий, то ви це пам’ятатимете місяць. Якщо ще через місяць повторити, а потім через рік – то може й все життя.

Відповідно на цьому базуюються алгоритми розподіленого повторення які придумав Петро Возняк. На його сайті є цікава історія про те як він спочатку затуляв колонки в своєму зошиті-словнику, і записував результати, а потім купив комп’ютер і вже багато десятків років займається проектом SuperMemo. SuperMemo – це комерційне ПЗ для того щоб ефективно запам’ятати щось на все життя, і однойменна назва серії алгоритмів. SM-0 – це про те як ефективно користуватись зошитом словником, SM-2 – найпопулярніша комп’ютерна версія алгоритму (його модифіковані версії використовуються наприклад в Anki і Mnemosyne). SM-алгоритми вищих версій використовують нейронні мережі, зв’язки між словами (якщо ви знаєте слово airport, то треба трішки відкласти повторення слів airplane та port) і т.п, і використовуються лише в SuperMemo.

SuperMemo я не купляв, Anki мені не зайшло тим, що там треба себе оцінити по чотирибальній шкалі: не пам’ятаю, важко, норм, легко і розклад наступного повторення базується на цій оцінці. Але самому себе оцінювати важко, крім того можна помилитись, або вирішити схалявити і вважати що ти й мав на увазі unterstützen, коли згадав unterstutzen. Системи які перевіряють твою відповідь самі не дадуть тобі замість das Abendbrot написати Abendsbrot. Тому Anki я не використовую активно, хоча AnkiDroid з колодою іспанської в мене на телефоні стояв. Там я щось 10 слів вивчив. Активніше я користуюсь Memrise і Duolingo, тому розповім про них.

Memrise

Почну напевне з Memrise, бо ним я почав активно користуватися раніше. Memrise приблизно перекладається як “вирощування пам’яті” (memory rise). Кожен елемент до запам’ятовування там це рослинка, яку спершу треба посадити (повторити разів 5), а тоді поливати аби не засохла. Чим старша рослинка, тим рідше її треба поливати, якщо не полив з помилкою, тоді знову треба трохи частіше. 😉

Крім зображень рослинок іншою фішкою Memrise є меми. Це такі картинки або текст що описують якусь асоціацію що допоможе запам’ятати.

Наприклад щоб запам’ятати що досягати – це “schaffen”, можемо уявити собі що нам треба щось з високої полиці шафи, і треба туди досягти.

Ну і звісно присутня гейміфікація. Всякі дії дають тобі XP, чим більше повторюєш тим більше очків заробляєш, далі можна мірятися рейтингом з друзями і рейтингом з учасниками тих курсів який проходиш. Рейтинг відображається за тиждень, місяць і за ввесь час.

Можна створювати свої курси додаючи як окремі слова, так і вставляючи CSV. Правда зараз користувацькі курси переносять на якийсь окремий ресурс. Реклами або нема або не помітна. Є платна версія яка дає можливість в мобільному додатку завантажувати курси офлайн, і зараз – тренувати слова які визначені як важкі окремо, ну і ще якийсь бонус контент типу Meet the locals. Коли я купляв преміум підписку на рік – використовував лише офлайн і складні слова. Оці складні слова найбільше бісять, бо SRS (spaced repetition software) нібито має казати тобі що саме оптимально повторювати в цей момет, а не ти сам маєш вирішувати “ну добре, тепер піду повторю важчі слова які треба повторювати частіше”. Є ж розклад повторення для кожного слова.

Для вводу символів у веб-додатку є додаткові кнопки для всіляких умляутів, а у мобільному – взагалі спеціальна клавіатура, на якій переважно лише ті символи що потрібні для відповіді.

Duolingo

Фішка Duolingo – мотивація. В інтернеті є ціла купа мемів про те який він нав’язливий з тим аби ти практикувався кожен день. При цьому гейміфікується все що може гейміфікуватись і щомісяця з’являються якісь нові фішки. Ти накопичуєш XP, можеш отримувати лінготи, можеш зробити ставку лінготами 1:2 що ти протягом 7 днів будеш щодня досягати своєї денної мети набору XP, є рейтинги з друзями, є рейтинги в лігах. Є досягнення. Коли в лігах були обговорення, в них часом вирували огого які пристрасті:

До речі, мені треба ще одне досягнення “Friendly” 3 рівня. Для цього треба запросити друга на цей сайт, тому якщо після цього огляду захочете зареєструватись – використайте оце посилання: https://invite.duolingo.com/BDHTZTB5CWWKTJDVG4UM6HAFGM

Крім змагального аспекту гри Duolingo має ще мотивацію дослідження світу. В Memrise матеріали курсу групувались в уроки суто для структурування і спрощення пошуку. В Duolingo все зруповано в навики, по 2-3 на рівень. Цікаво що на наступному рівні? На нього можна подивитись тільки якщо пройдеш попередні. Наприклад бажання розкрити навик Science змушує тебе пошвидше освоїти навики Past Perf. і Future Perf.

В Duolingo як і в Memrise є мінуси. Найжирніший з’явився напевне рік тому, коли навики перестали “вицвітати”. Раніше здобутий навик повільно втрачав рівень, і його варто було повторювати. Зараз рівень в навику фіксується, тобто розподілені повторення прибрали. Насправді пишуть що вони є, і при натисканні кнопки з гантелькою вам створюється навчальна сесія за найоптимальнішою програмою (алгоритм Duolingo називається half-life regression), але окрім XP це ніяк не відображається в інтерфейсі. В Memrise навпаки для кожного слова видно коли його варто буде повторити, і хоча на них рідко дивишся, але все одно додає впевненості в тому що ти робиш якийсь прогрес. В Duolingo прогрес відчувається поки відкриваєш нові навики і підвищуєш рівень існуючих (це дає “корони”), але Memrise відображає “повторити ще 196 слів”, і це мені набагато більше подобається.

Порівняно з Memrise – в Duolingo набагато більше реклами і багато часу доводиться витрачати на те щоб її пропускати. При цьому платний аккаунт коштує 10-7 $ за місяць (залежно від того на скільки часу підписуєшся), а в Memrise лише 9 – 2.50$ за місяць, залежно від того на скільки підписуєшся.

Що Memrise, що Duolingo оргарізовують навчання в сесії, приблизно по 10 питань, при цьому якщо ти не закінчив сесію, її результати не зберігаються. В Duolingo результатом сесії є 10-15 XP і 0-5 лінготів, а в Memrise – біля тисячі XP (в Memrise правильне пригадування слова може давати 100 XP, якщо ти його дійсно довго пам’ятав).

Ідеальне навчання

Насправді ідеальна програма навчання мови мала б одну кнопку, як б вчила слова в порядку їх корисності (частоти в мові) (такий курс є в Memrise, хоча в мене є сумніви щодо коректності порядку слів в ньому), і сесія повторення могла б бути довільної довжини, так щоб нові слова для повторення підвантажувались динамічно (і їх було підвантажено достатньо для дня роботи офлайн), як і зберігались нові розклади для тих які щойно повторив. Дозволяло б зекономити ще більше часу.

Але я поки що знаю замало статистики щоб зрозуміти описи сучасних алгоритмів для SRS. Залишу тут посилання на них:

Хоча може варто спочатку щось просте реалізувати, типу системи Лейтнера. А ви як/чим слова вчите?

Written by bunyk

12 Липня, 2019 at 15:04

Одна відповідь

Subscribe to comments with RSS.

  1. Мемрайзом я користувався певний час, коли займався з викладачем і треба було вести свій словник.
    Дуолінго використовую просто, як щоденний мінімум. Російсько-англійська пара в мене там пройдена повністю, а зараз закінчую англо-польску пару.
    Також, доволі цікавою мені видалась – Mondly. Щоправда, в неї великий мінус – порядок слів міняти не можна навіть в слов’янських мовах.

    Oleksandr Fedorov

    20 Липня, 2019 at 22:58


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

%d блогерам подобається це: