Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Як дописувати до Вікіпедії?

with 5 comments

Мене іноді питають про найелементарніші речі, тому почну з найелементарнішого. Якщо вам щось не подобається у Вікіпедії, і ви знаєте як воно повинно було бути правильно – ось як це виправляється:

Шляхи до редагування Вікіпедії

Шляхи до редагування Вікіпедії

Хоча звісно не все так просто. Іноді ваші зміни можуть не прийняти, тоді варто піти на сторінку обговорення і обговорити всі питаня які виникають.

Також вам крім кнопки “[ред.]” дуже потрібні ще дві речі: сильна цікавість до чогось, і бажання розібратись, та бажання поділитись тим про що довідались з іншими. А далі – деяке знання розмітки, але це не настільки вже й обов’язково. Оформлення вас навчать, головне аби стаття відповідала правилам, тобто мала незалежні від вас джерела і не порушувала авторські права (копіпаст або переклад дозволяється лише з матеріалів під вільними ліцензіями). Тому писати Вікіпедію трохи складніше ніж скачувати реферати з інтернету. 😉 А написати вибрану статтю складніше ніж написати дипломну роботу. Тут трохи про те як пишуться вибрані. Коли сам напишу вибрану – може розповім як і це робилось.

А поки що, розглянемо наприклад як дописувалась стаття про компанію Fujikura, яка відповідає мінімальним вимогам до якості. Той самий підхід працює як і для розширення існуючих статтей, так і для створення нових. Про Fujikura я дізнався завдяки прес-релізу “Міністерства магії”:

1 – Збирання джерел

Міністерство магії дало дуже мало деталей що й чому відкрили і що то за зелений абажур. Статті в Вікіпедії не виявилось, тому довелось гуглити. Пошук дав ось таку бібліографію (міністерство магії не включене, бо не відповідає ВП:АД):

 1. «Відкриття заводу Fujikura у Львові має стати потужним сигналом для інвесторів – Порошенко». Львівська газета. Accessed 14, Квітень 2016. http://www.gazeta.lviv.ua/2016/04/14/vidkrittya-zavodu-fujikura-u-lvovi-maye-stati-potuzhnim-signalom-dlya-investoriv-poroshenko/.
 2. «Мінекономіки: Японський гігант вирішив відкрити в Україні нову фабрику комплектуючих для авто». Accessed 14, Квітень 2016. http://biz.nv.ua/ukr/markets/minekonomiki-japonskij-gigant-virishiv-vidkriti-v-ukrajini-novu-fabriku-komplektujuchih-dlja-avto-69274.html.
 3. «На Львівщині за участі Порошенка відкрили японський завод Fujikura». Accessed 14, Квітень 2016. http://zik.ua/news/2016/04/14/na_lvivshchyni_za_uchasti_poroshenka_vidkryly_yaponskyy_zavod_fujikura_690653.
 4. «‘Фуджікура’ завезла частину обладнання для заводу на Львівщині». Accessed 14, Квітень 2016. http://www.loda.gov.ua/news?id=18986.
 5. Zaxid.net. «Садовий запросив президента і прем’єра відвідати завод Fujikura у Львові». ZAXID.NET. Accessed 14, Квітень 2016. http://zaxid.net/news/showNews.do?sadoviy_zaprosiv_prezidenta_i_premyera_vidvidati_zavod_fujikura_u_lvovi&objectId=1388430.

Я недавно почав освоювати бібліографічний менеджер Zotero, тому робота над бібліографією дещо автоматизується. Але починати цілком можна з ручної роботи над бібліографією. Хоча якщо ж ви досвідчений користувач Firefox, то ось тут інструкція до Zotero для вікіпедистів.

2 – Читання джерел

Читаємо статтю від Львівської газети. З неї дізнаємось факти:

 • Завод відкрито в селі Підрясне, біля Львова. (“відкриття нового заводу компанії «Фудікура» в с. Підрясне біля Львова”)
 • Завод відкрито 14 квітня 2016-го року (“сьогодні брав участь в урочистому відкритті заводу”, дата публікації статті)
 • Завод виготовляє кабельні мережі.
 • Компанія Fujikura Ltd. офіційно заснована в 1910 в Токіо.
 • Європейске представництво відкрите в 1988 в Лондоні
 • Вони виробляють телекомунікаційні кабелі та інструменти для їх монтування. Зокрема апарати для зварювання оптоволокна.
 • В 2013-тому в компанії працювало 52409 працівників.
 • ТОВ «Фуджікура аутомотів Україна – Львів» засновано у листопаді 2013

Текст газети ми не можемо просто так копіювати в Вікіпедію, бо вона не публікується під вільною ліцензією, але от факти є фактами. І якщо ми вже прочитали статтю, ніхто не накладає обмеження на те що залишилось в нашій голові.

3 – Редагування статті

Таким чином переносимо факти в текст Вікіпедійної статті:

'''Fujikura''' - [[японія|японська]] компанія що виробляє
кабелі для передачі даних та обладнання для їх встановлення.
Заснована у [[Токіо]] у 1910 році. Перше представництво у
Європі відкрито в 1988 у Лондоні. Кількість працівників
компанії станом на 2013-тий: 52409 осіб.<ref name="gazeta.lviv"/>

{{пишу}}

== В Україні ==
У листопаді 2013-го було засновано українське відділення компанії,
ТОВ «Фуджікура аутомотів Україна – Львів». Перший завод відкрито
14 квітня 2016-го року, на відкритті був присутній зокрема президент
України [[Петро Порошенко]].<ref name="gazeta.lviv"/>


== Посилання ==
<references>
<ref name="gazeta.lviv">
{{Cite web
|title = Відкриття заводу Fujikura у Львові має стати потужним сигналом для інвесторів – Порошенко
|work = Львівська газета
|accessdate = 2016-04-14
|url = http://www.gazeta.lviv.ua/2016/04/14/vidkrittya-zavodu-fujikura-u-lvovi-maye-stati-potuzhnim-signalom-dlya-investoriv-poroshenko/
}}
</ref>
</references>

Тут варто придивитись до використання тегів ref та references. В кінці статті всередині references можна збирати бібліографію, помістивши кожен елемент в тег ref, давши йому якесь ім’я, за яким його потім легко ідентифікувати. Наприклад name="gazeta.lviv". І далі в тексті статті можна не наводити посилання на це джерело повністю, а просто написати <ref name="gazeta.lviv"/>, і там з’явиться зноска. Це зручно для джерел з яких взято більше одного твердження.

І дуже корисним, особливо для новачків є додавання в статтю над якою працюєте шаблону {{пишу}}. Це дасть вам тижневу індульгенцію від номінацій на вилучення і втручання інших редакторів. 😉

4 – Об’єднання фактів з кількох джерел

Повторювати кроки 2 і 3 поки не буде опрацьовано або відкинуто всі знайдені джерела. Після чого можна повторити ще 1. 🙂

Переходимо до другого джерела.

Фуджікура – виробник електрообладнання, телекомунікаційних систем та автомобільних компонентів. Компанія була заснована у 1885 році в Японії та поступово розрослася до міжнародної корпорації. Фуджікура має свої представництва у таких країнах, як США, Сінгапур, Велика Британія, Румунія та Індія, а штат компанії налічує понад 50000 працівників по всьому світу.

Дізнаємось такі нові факти:

 • Компанія заснована в 1885.
 • Має представництва в США, Сінгапурі, Великій Британії, Румунії та Індії

Додаємо джерело в розділ бібліографії:

<ref name="nv">
{{Cite web
|title = Мінекономіки: Японський гігант вирішив відкрити в Україні нову фабрику комплектуючих для авто
|accessdate = 2016-04-14
|url = http://biz.nv.ua/ukr/markets/minekonomiki-japonskij-gigant-virishiv-vidkriti-v-ukrajini-novu-fabriku-komplektujuchih-dlja-avto-69274.html
}}
</ref>

Дані про кількість працівників точніші в попередньому джерелі, тому його пропускаємо. Дані про час заснування суперечливі, тому пишемо так:

Заснована у [[Токіо]] у 1910 році<ref name="gazeta.lviv"/>, за іншими джерелами в 1885<ref name="nv"/>. 

Беремо наступні джерела і факти з них.

Zaxid.net пише “Завод виготовляє автопроводку наразі лише для марки Volkswagen”, це новий факт що уточнює що саме виробляє завод.

Zik пише що:

Європі компанія має три представництва:

 • ТзОВ Фуджікура Європа (Fujikura Europe Ltd., Англія) – спеціалізується на продажах.
 • ТзОВ Фуджікура Аутомотів Європа (Fujikura Automotive Europe GmbH, Німеччина) – технічне обслуговування.
 • ТзОВ Фуджікура Аутомотів Європа (Fujikura Automotive Europe АТ, Іспанія) – кабелі.

Список представництв не містить ніякої особливо творчої роботи автора чи редактора, і його краще скопіювати дослівно, бо переказувати своїми словами “Fujikura Automotive Europe GmbH” буде помилкою. Тепер маємо повніший розділ Фуджікуру в світі.

В кінцевому результаті маємо статтю на 4.5 кілобайт з п’ятьма джерелами. Цілком пристойно виглядає. Цього досить щоб патрульні позначили її перевіреною і не поставили на вилучення, якщо джерела – не фейсбук міністерства магії чи щось подібне. Але це ще не все, можна ще краще.

5 – Оформлення

Вікіпедія має розділи багатьма мовами, і потрібно дати знати користувачам інших розділів що вони можуть прочитати про Fujikura також українською. Для цього потрібно додати інтервікі. Для цього треба знайти відповідну статтю на Вікіпедії іншою мовою. Пощастило що була англійською, бо японською “フジクラ” я фіг би знайшов. 🙂 І знаходимо зліва внизу кнопочку “リンクを編集”, “edit links” чи якусь таку подібну. Якщо ви не читаєте японською, чи тою мовою якою знайшли статтю, то просто впізнаєте по зовнішньому вигляду:

Interlanguage links provided by WikiData-de-edit

Те посилання приведе вас на вікідані, а що робити там – читайте документацію.

Крім того, треба додати категорії. Для цього можна подивитись в які категорії входить якась подібна стаття, наприклад Sony, або подивитись каторії статті за інтервіками.

Звідти можемо побачити що нам підійдуть наступні категорії і навігаційний шаблон:

{{Електронна промисловість Японії}}

[[Категорія:Підприємства Японії]]
[[Категорія:Виробники комунікаційного обладнання]]

Також на початку статті можна додати шаблон-картку, який трохи розбавить стіну тексту і допоможе швидко отримати основні відомості:

{{Картка компанії
 | назва         = Fujikura Ltd.
 | логотип        = [[Файл:Fujikura.svg|300px]]
 | тип          = [[публічна компанія]]
 | заснування      = [[1910]]
 | засновник       = Zenpachi Fujikura
 | розташування     = [[Токіо]], [[Японія]]
 | територія діяльності = в усьому світі
 | галузь        = [[Електрообладнання]], оборона, [[телекомунікації]]
 | число співробітників = 52,409 (у всьому світі станом на березень 2013)
 | сайт         = http://www.fujikura.co.jp/
}}

6 – співрацюйте

Після вас, особливо якщо стаття популярна, прийдуть інші редактори, виправлять описки і граматику, покращать оформлення, додадуть ще категорій і шаблонів. Може хтось розв’яже суперечність з датою заснування знайшовши на сайті компанії сторінку з історією компанії: http://www.fujikura.co.jp/eng/history/table/index.html А може ви самі це зробите пізніше. Або можете покликати когось. 🙂

Інші редактори можуть зробити не те що ви очікували. Не ображайтесь на них. Коли ви пишете щось до Вікіпедії – вважайте що робите подарунок всьому людству. А з подарунком кожна людина може розпоряджатись як хоче.

Хоча ви теж маєте право не погоджуватись з ким завгодно. Головне – досягти консенсусу в обговоренні, щоб стаття вийшла з обговорення максимально якісною, навіть якщо у вас з опонентом різні критерії якості. А для цього вам потрібно буде побільше посилань на правила, джерела, і в жодному разі не переходьте на обговорення особистості опонента. Хоча таке стається рідко, і хіба з тими хто пишуть дуже дискусійні статті.

Підсумок

Підсумок простий. Якщо читаєте наприклад “Conquest of Happiness” Бертрана Рассела, і він пише там що в дитинстві його від самогубства стримало лише бажання вивчити ще трохи більше математики, і пам’ятаєте що не бачили згадки цього дивовижного факту в його біографічній статті – зайдіть і додайте речення до біографії. І не забудьте написати звідки ви це знаєте, бо іншим редакторам зробити це за вас буде в десятки разів важче. Бо вони можуть і не знати про “Conquest of Happiness”. Пізнавайте світ і допомагайте пізнати його іншим. В цьому трохи більше сенсу ніж писати диплом який навіть ваш науковий керівник не хоче читати.

Текст створено під ліцензією CC-BY-SA. Поширення і доповнення вітаються.

Written by bunyk

2 Травня, 2016 at 13:58

Опубліковано в Інструменти, Конспекти

Tagged with ,

Відповідей: 5

Subscribe to comments with RSS.

 1. О, нарешті буде куди посилати людей.

  свиноматка

  2 Травня, 2016 at 14:06

 2. А ти читав “Conquest of Happiness” Бертрана Рассела? Є коспект чи хоч якась вижимка? може вікіцитати? Чи може паперовий варіант?(я би обміняв на Волошина:)

  свиноматка

  2 Травня, 2016 at 14:23

 3. Скопійовано на Вікімедіа Україната прокоментовано:
  Вікіпедію може редагувати кожен і це дійсно просто. Допис у «Блозі одного кібера» переконливо це доводить. Головне — бажання ділитися знаннями з іншими! Поширюйте цей допис, щоб усі знали 🙂 Адже про помилки у Вікіпедії варто не лише казати, а й самостійно виправляти їх!

  Vira Motorko

  3 Травня, 2016 at 11:37


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

%d блогерам подобається це: