Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Новини вам шкодять

with 8 comments

Переклад-переказ однойменної статті в The Guardian. Іронічно, що таку статтю публікує видання що якраз займається новинами і журналістикою. Ну, але на то і є свобода слова.

Новини шкідливі для здоров’я. Вони спричинюють страх і агресію, та перешкоджають вашій творчості та здатності ретельно аналізувати. Рішення цієї проблеми? Припинити споживати їх взагалі.

Кілька десятиліть тому людство зрозуміло що надмір неправильного харчування шкодить здоров’ю і спричинює ожиріння. Тепер пора зрозуміти що споживання новин для нашого мозку – те саме що й споживання цукру для нашого тіла. Новини просто перетравлювати. Вони переважно подаються як дрібні кусочки непотрібної нам інформації, над якою не треба думати. Тому, на відміну від книжок чи довгих журнальних статтей ми можемо спожити майже необмежені кількості такої інформації.

Булгаков - лікар, він поганого не порадить. :)

Булгаков – лікар, він поганого не порадить. 🙂

Новини збивають з пуття. Таким чином авіакатастрофи переоцінені, смерті від алкоголізму недооцінені. Астронавти переоцінені, медсестри недооцінені. Ми недостатньо раціональні для того щоб сприймати новини. Якщо ми побачимо авіакатастрофу по телевізору, це змінить наше ставлення до її ризику, не зважаючи на реальну ймовірність. Якщо ви думаєте що ваше тверезе мислення зможе вас від цього врятувати – ви помиляєтесь. Банкіри, які зацікавлені в тому щоб тверезо мислити не врятувались від впливу телебачення під час економічної кризи кінця двохтисячних.

Новини не мають значення для вас. Хоч якась з приблизно десяти тисяч (в середньому) новинних історій які ви спожили за останні 12 місяців допомогла вам зробити краще рішення в житті, кар’єрі чи бізнесі? Але ми люди, дуже важко відрізняємо те що має значення від того що не має. Набагато простіше нам відрізнити що є новим, а що ні. Мас-медіа хочуть щоб ви вірили що бути в курсі новин – це конкурентна перевага. Насправді це скоріше навпаки.

Новини нічого не пояснюють. Новини – це піна на поверхні ріки, в той час як все важливе відбувається глибше. Все важливе – це повільні процеси, що кардинально змінюють світ і розвиваються нижче рівня дії радарів журналістів.

Новини токсичні для тіла. Вони постійно стимулють вашу лімбічну систему. Панічні історії спонукають виділення глюкокортикоїдів (кортизолу). Це дерегулює вашу імунну систему та пригнічує виділення гормонів росту. Іншими словами, ваше тіло знаходиться в стані хронічного стресу. Високі рівні глюкокортикоїдів спричинюють погіршення травлення, брак росту (клітин, волосся, кісток), нервовість та сприйнятливість до інфекцій. Іншими потенційними побічними ефектами є страх, агресія, звужене поле зору та десенситизація.

Новини збільшують когнітивні похибки. Новини підгодовують матір усіх когнітивних упереджень – підтверджувальне упередження. Вони тренують вас інтерпретувати інформацію так, щоб вона підтверджувала те що ви знали до того.

Новини пригнічують мислення. Мислення потребує зосередження. А зосередження потребує певного часу, під час якого його не переривають. Новини створені так, щоб постійно переривати вас. Більше того. Новини впливають на пам’ять. Довготермінова пам’ять майже безмежна, в той час як робоча може містити лише кілька понять. Коридор між робочою і довготерміновою пам’яттю досить вузький, і аби щось зрозуміти, ми маємо проштовхнути це крізь цей коридор. Якщо він переповнений потоком неважливих новин – задача ускладнюється. Одне дослідження 2001 року встановило, що чим більше в тексті гіперпосилань, тим важче його зрозуміти. Чому? Тому що мозок, бачачи посилання, щонайменше повинен прийняти рішення не натискати на нього. (Ей, вікіпедія, ти що робиш, припини.)

Новини працюють як наркотик. Поки історія розвивається, ми хочемо знати чим вона продовжиться. Коли в голові сотні історій, разом вони створюють дуже сильний потяг. І більше того, наш пластичний мозок може розвинути звикання і до новин.

Новини – це втрата часу. Якщо ви читаєте новини 15-ть хвилин зранку, 15-ть в обід і 15-ть ввечері, а також час від часу відволікаєтесь на “5 хвилин” протягом дня, і якщо додати час який потрібен на відновлення фокусу, то за тиждень ви втрачаєте приблизно пів дня. Інформація тепер не є дефіцитом. А от увага – завжди дефіцит. Чому ви витрачаєте свій розум більш безрозсудно ніж свої гроші?

Новини роблять нас пасивними. Більшість новинних історій стосуються речей, на які ви не можете вплинути. Так кожного дня ви засвоюєте переконання що від вас нічого не залежить. Науковий термін для цього – “синдром навченої безпорадності”. Я не здивуюсь якщо новини є причиною такого широкого поширення депресії в наш час.

Новини вбивають творчість. Речі які ми вже знаємо, обмежують нашу фантазію. Напевне тому так багато письменників, математиків композиторів та винахідників здійснили свої найбільші досягнення в юному віці, коли їхній мозок мав багато вільного простору для творення. Я не знаю жодної творчої людини яка була б новинним наркоманом. Зате я знаю багато людей які нічого не створюють але споживають новини запоєм. Якщо ви хочете користуватись старими рішеннями – читайте новини. Якщо хочете знаходити нові – краще утримайтесь.

Суспільство потребує журналістів – але дещо іншого виду. Дослідницький журналізм завжди корисний. Журналізм повинен моніторити політики і механізми нашого суспільства, щоб воно було достатньо прозорим. Але не обов’язково робити це в формі твітерних новин. Довгі журнальні статті та книжки теж підходять.

Зараз я прожив без новин вже чотири роки, тому я можу бачити відчувати та звітувати про ефекти цієї свободи від першої особи: менше переривань, менше тривожності, глибше мислення, більше часу, більше прозрінь. Це не просто, але це того варте.

Посилання

Written by bunyk

22 Січня, 2015 at 23:30

Відповідей: 8

Subscribe to comments with RSS.

 1. А як щодо новин зі Сходу? Невдачі на війні з москалями однозначно пригнічують і не дають нормально працювати.
  Ти теж їх не читаєш? А гроші волонтерам даєш?

  foldl

  23 Січня, 2015 at 00:42

  • Гроші волонтерам даю, прямо в руки і якщо відомо на що.

   Пригнічують, тому тим більше треба не читати.

   bunyk

   23 Січня, 2015 at 21:33

 2. В теперішній час, коли таке діється, обійтися без новин практично не можливо:( Хоча б тому, що всі про них говорять. Хоча зменшити їхнє споживання можна, менше дивитись телевізор, менше читати їх в інтернеті. Головне розуміти що і тут діє правило, що занадто – то не здраво 🙂

  І якщо вже читати щось то перевірені сайти з якісними новинами, а краще справді хорошу аналітику, написано нормальними розумними журналістами.

  До речі, щодо “новини збивають з пуття”, недавно почув термін “ілюзорна кореляція”, коли люди знаходять зв’язок там де його немає, за окремими фактами і повідомленнями:)

  volodimirg

  23 Січня, 2015 at 09:47

  • Ну тим більше, якщо станеться дійсно щось важливе, то вам і так скажуть.

   Гг, ілюзорна кореляція згадується в статті про “підтверджувальне упередження”. Напевне все таки додам кілька посилань.

   bunyk

   23 Січня, 2015 at 21:35

 3. Вже 9 днів не читаю новини, хіба що на головній сторінці Вікі. І навіть почав думати перестати на неї заходити через тамтешню стрічку новини. Наступний раз почитаю коли отримаю зарплатню щоб знати кому переказувати гроші 🙂

  Висновок: Не читай новини, а заробляй гроші і віддавай відсоток на добру справу. А, так, і про спорт не забудь 🙂

  harmyder

  25 Січня, 2015 at 12:08

 4. Где-то в августе понял, что трачу на новости и их переваривание слишком много времени. Удалось значительно сократить их потребление заведением отдельного хром-профиля под свежий гугл-аккаунт, который ничего не знает про фейсбук, реддит и прочие твиттеры. Теперь, когда начинаю вбивать в строке поиска какой-нибудь “find something in zodb”, хром не подставляет facebook.com и не соблазняет жмакнуть Enter и пролистать ленту.

  byshovets

  27 Січня, 2015 at 00:22

  • Хм, гарна ідея. Просто чудова ідея, хоча звісно варто потестити.

   bunyk

   27 Січня, 2015 at 00:53

 5. Коротше кажучи, висновок такий – знання фундаментальних речей звільняє від тиранії дрібних фактів часто позбавлених контексту.
  Про щось подібне, я давно вже здогадувався…зайве підтвердження.
  А, ну так, й старе, класичне – “ніколи не варто поспішати із висновками”, та “будь яку ситуацію слід намагатися використати собі на користь”!

  vldcn

  22 Лютого, 2015 at 13:57


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

%d блогерам подобається це: