Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Четверта вікіконференція

with 5 comments

Вікіконференція – чудова річ. Незважаючи на те, що фонд вікімедіа витратив на неї досить немало грошей, судячи з того що нас таки годували борщем, пловом, вінігретом, і навіть картопляним пюре з відбивною та десертом. Здавалось би, ми волонтери, ми й так вмотивовані, аби працювати для загального блага, і можна було б витрачати гроші лише на сервери, але з іншого боку – приємно. Ата якось про це детальніше написала, при чому так, що я подумав що я б пожертвував на те аби Ата з’їздила до Праги, ну а бо то таки дає свої результати. 🙂

Познайомився з Asaf Bartov – американським євреєм, який активний на англ-вікі та гебрейській вікі, і пише в основному про стародавню Грецію. Приїхав до нас, щоб пояснити що таке конфлікт інтересів.

Якщо коротко, то конфлікт інтересів, це коли є можливість впливати на процес прийняття рішення, і можливість отримати вигоду (фінансову чи не фінансову), коли рішення буде прийняте певним чином. Конфлікт інтересів це ще не кінець світу, і він не заважатиме прийняттю правильного рішення, якщо його визнати, обговорити і переконатись що рішення прийняте правильно навіть незважаючи на наявність конфлікту інтересів.

Приводом такої лекції стало те що фонд Вікімедіа, виділив грант на один вікіконцерт, хоча в заявці на грант не було повідомлено що один з учасників вікіпедії буде мати в тому якийсь свій інтерес (крім творів Баха виконає якісь свої твори). Коли на конфлікт інтересів було вказано, грант все одно виділили, але Asaf, який відповідає за виділення цих грантів вирішив провести свою доповідь на нашій вікіконференції.

Вона містила практичну частину, і навіть викликала суперечки, тому що остання вправа була якраз розглянути можливий конфлікт інтересів в ситуації вищеописаного вікіконцерту. Асаф сказав, що розуміє що тема чутлива, але не треба її приймати так близько до серця.

Тепер знаю один з аспектів керування громадськими організаціями.

Ata's photos from WikiConference 2014 in Kyiv 05

Наступною була доповідь про малі вікіпроекти, яка мені була дуже цікавою, бо хтось, кого я взагалі не знаю, хотів розповісти про вікіпідручник (адміністратором і одним з найактивніших редакторів якого я є). Виявилось що головною тезою було те що підручник, за якимось означенням, це щось що використовується під час уроків і вдома, і написане згідно затвердженої програми. Міністерство освіти наші вікіпідручники не затверджувало, тому його варто називати не вікіпідручником, а вікіпосібником.

Я запропонував залишити історичну назву, так само як атом залишив собі історичну назву “неподільний”, хоча його вже давно навчились ділити на частини. Трохи розповів інших фактів про вікіпідручник. Ентузіасти інших маленьких вікіпроектів, розповіли про свої маленькі вікіпроекти.

Антанана розповіла про ліцензії, але там як завжди все дуже складно, і мої знання там ще варто систематизувати. Написати в блог може “Основи авторських прав для сучасних авторів”, чи щось подібне, щоб розібратись?

Далі Ілля розповідав про шаблони, щоправда досить нуднувато. Ну чи голос в нього такий. Навіть враховуючи те що він все на практиці показував. Хоча шаблони то теж непроста тема, щоб її в аудиторії вивчити. Дізнався про існування пісочниці шаблонів. Дозволяє на етапі розробки нового варіанту якогось шаблону не створювати окремі сторінки для його тестування, а переглядати вже існуючі.

Yury's photos from 2014 WikiConference in Kyiv 04

Ввечері ми пішли на неофіційну частину, там я познайомився з Медейком, головою Вікімедіа.ру. Спілкувався я з ним мало, тому що було набагато більше людей, в яких для російської мовний бар’єр менший. Але враховуючи яка в нас зараз ситуація, приїхати росіянину та таку подію в Україну – це вже говорить про те що людина він непогана. Поговорили також про політику з користувачем з Севастополя. 🙂

Інший запрошений з Росії не зміг приїхати (що теж можна зрозуміти враховуючи поточну ситуацію), тому мені запропонували місце в готелі, на що я погодився, бо в мого друга що погодився надати притулок, гарячої води не було. Крім того, мало в кого буває шанс переночувати на майдані, в готелі Козацький. (Деякі люди там досі ночують в наметах, хоч я й не розумію для чого.)

Спека, до речі, неймовірна, і дарма я взяв теплі чорні штани. Спарився страшенно.

Наступного дня, почалось все з вікіданих, де Movses розповів про Wikidata game – гру для покращення вікіданих. Єдина біда – що в неї не можна програти, і єдина мотивація – статистика. Але це дуже погано що ти не знаєш коли ти помилився. Дізнався про те що в вікіданих нема типів, і кожен об’єкт може мати всі властивості – капіталізм може мати площу, людина може мати кількість населення, і т.п. 🙂 Побачив деякі інші інструменти вікіданих – наприклад можливість генерувати статтю що складається лише з фактів на вікіданих.

Наступною доповіддю був досить детальний огляд ботів вікіпедії користувачем Sergento. Sergento молодець, вправно розібрався з тролями, які любили створювати суперечки на багатьох інших доповідях, через що ті надто затягувались, і попросив всі питання й критику задавати потім. Дехто намагався все таки довести що доповідач неправий, але доповідач як український міністр Дещиця вміло вийшов з цієї ситуації.

Остання доповідь була насправді двома. Одна – про QR-коди, які наклеєні повсюди в Одесі і ведуть на статті вікіпедії, а інша – про музичні проекти вікіпедії, і теж була цікавою, незважаючи на те що я музикою не надто цікавлюсь. Йшлося про проект оцифровки звукових валиків, які записувала Леся Українка.

Окрім того в перерві зміг поспілкуватись з користувачкою Alsheva, яка виявилась філологом-перекладачем з німецької. Якій теж подобається теленовела від Deutsche Welle – Jojo. Треба буде її спитати про ще якісь ресурси на зразок Deutsche welle. Бо щось слабо віриться що в німців лише одна така класна медіакомпанія. Показав їй сайтик readlang та memrise, а також свій підручник з Есперанто, бо вона й есперанто цікавилась, і навіть знає пісню про “Tridek tri bovinoj”. А ще пише диплом на тему “Вікіпедія і переклад гіпертексту”.

А також з фізиком-експериментатором Андрієм Присяжнюком (хоча точно не пам’ятаю чи його саме так звуть), який є вікіпедистом новачком, і якого все на світі цікавить. Я не знав що він новачок, тому коли він запитав як створити категорію, я подумав що він дуже товстий троль. Як виявилось – ні, просто незвично пряма манера задавати питання.

Загалом, думаю зустрічі – це чудово, і допомагають нагадати собі що за ніками знаходяться реальні люди, зі своїми бзіками в голові:

– Всі вікіпедисти ненормальні?
– Це ти по собі судиш? 🙂

Варто було ще поїхати, тому що ця більш міжнародна ніж деякі (Асаф з іншого континенту), і цікаво було дізнатись, що при 7 мільйонах мовців гебрейською, в них є лиш 700 активних редакторів. Носіїв української – напевне 20 мільйонів, і в нас десь приблизно 2000 активних редакторів. Бути редактором вікіпедії – це більше ніж бути одним на тисячу – це бути одним на десять тисяч. Маєте знайомого редактора вікіпедії – шануйте його, бо ж вони на дорозі не валяються…

Наступне що я собі зрозумів – що якщо хочеш взяти участь у конференції, то треба просто сказати тему, і не обов’язково витрачати цілий день на підготовку доповіді. Двох годин має вистачити. 1 помодоро на підготовку плану, ще три на збір слайдів і готово. Навіть без підготовки виходить не так погано як того можна було б очікувати.

Все це було написано в поїзді Інтерсіті+, на швидкості 150 км/год, загалом їхалось нормально, але трохи трясло, тому перепрошую за опечатки. 🙂 Сподіваюсь це не остання моя конференція.

Advertisements

Written by bunyk

Липень 28, 2014 at 00:20

Опубліковано в Нещоденник

Tagged with , ,

Відповідей: 5

Subscribe to comments with RSS.

 1. >>Дізнався про те що в вікіданих нема типів, і кожен об’єкт може мати всі властивості

  Не зовсім так. Типи є, немає обмежень на використання властивостей

  Dmytro Dziuma

  Липень 30, 2014 at 23:33

 2. Як виявилось – ні, просто незвично пряма манера задавати питання.

  А як треба?

  foldl

  Серпень 14, 2014 at 17:26

  • Як люди. 🙂

   bunyk

   Серпень 15, 2014 at 09:28

   • А як люди це роблять?
    Я просто коли щось не знаю то так і питаю. Для його питання абсолютно нормальне.

    foldl

    Серпень 15, 2014 at 10:12

    • В тому контексті воно мене дуже спантеличило.

     bunyk

     Серпень 15, 2014 at 10:54


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

%d блогерам подобається це: