Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Розкопана публікація про прокрастинацію

with 7 comments

За матеріалами зниклого блогу “Зроби себе“, дещо підредагованого. Знайдено в якомусь веб-індексі завдяки вікіпедії.

Більшість популярних психологічних теорій, що пояснюють причини прокрастинації, провокують самокритику, навішуючи на вас ярлики, натякають, що ви ледарі, і вимагають все більшої дисципліни. Але існує величезна різниця між простим діагностуванням проблеми і підбором програми, що дозволить її вирішити. Людям, які відкладають справи роками і ігнорують головні життєві цілі, і так добре відомо, що таке самокритика. Що їм дійсно потрібно, так це позитивна, діюча техніка опрацювання блоків і досягнення цілей.

Ніхто не тягне час просто так. Люди роблять це тому, що в цьому є певний сенс, враховуючи, як болісно вони сприйнятливі до критики, помилок і власного перфекціонізму.

Щоб подолати прокрастинацію, потрібно навчитися позитивно ставитись до людської природи, адже саме властиві їй мотивація і цікавість вивели нас із печер. Людська природа рухає нами, направляючи до того, що Маслоу називає «потребою в значимій роботі, відповідальності і творчості». Якщо ми зможемо пристосуватися, то поборемо страхи і відкриємо абсолютно нові горизонти для людських досягнень.

У вашому житті напевно є такі форми проведення дозвілля і види роботи, які ви готові виконувати без зволікання. Ви ж не прокрастинуєте 24 години на добу. Якщо ви перемкнете увагу на те, що любите, – побачите, що у вас говорить не просто лінь. Поміркувавши як слід, ви зможете відшукати в собі вроджену енергію і наполегливість, щоб почати працювати продуктивно і чогось досягти.

Якщо попередній досвід змушував вас асоціювати роботу з болем і приниженням, то навіть спроба приступити до лякаючого або неприємного завданням може відродити в пам’яті критику, що виходила не тільки від вашого нинішнього начальства, але і від батьків, керівників або викладачів. Будь-яка невпевненість у власних силах блокує свідомість, варто лише подумати про проект, з яким, як вам здається, складно впоратися.

just_do_it

Біль, образа, страх промашки вже стали асоціюватися у вас з певними видами задач. Коли здається, що життя пропонує вам занадто багато подібних проблем, виникає відчуття, що ви їдете з натиснотою педаллю гальм; ви втратили мотивацію і сумніваєтеся, чи вистачить у вас запалу, щоб довести почате до кінця. У такому випадку ваше обурення здається виправданим.

Ваш перший крок до подолання прокрастинації і початку продуктивної діяльності включає в себе зміну визначення цього поняття і нове розуміння того, як і чому ми його використовуємо. Прокрастинація не є причиною проблем з вирішенням завдань; вона радше є спробою опрацювати численні основні проблеми: низьку самооцінку, перфекціонізм, страх припуститися помилки, страх успіху, нерішучість, відсутність балансу між роботою і вільним часом, неефективне цілевизначення і негативні думки про роботу і про самого себе.

Абсолютне подолання прокрастинації повинно включати в себе задоволення заблокованих потреб, які змушують людину відкладати справи. Почнемо з нового визначення:

Прокрастинація – це механізм боротьби з тривогою, пов’язаною з початком або завершенням завдання або ухваленням рішення.

Виходячи з цього визначення можна сказати, що більше всіх схильні до прокрастинації ті, кому складно почати справу, хто страшиться критики, помилок, а також боїться упустити інші можливості через прихильність до одного проекту.

P.S. Коли я не пишу на цьому блозі, то це зазвичай тому що це може не сподобатись моїм батькам, моїм друзям, моїм колегам, чи навіть якимсь незнайомим читачам. Треба собі цей cognitive bias мати на увазі.

Advertisements

Written by bunyk

Березень 21, 2014 at 00:56

Відповідей: 7

Subscribe to comments with RSS.

 1. запощу це у вк, якщо ти не проти.
  а то диплом, прокрастинація, всі діла. і не тільки в мене)

  dieblume

  Травень 12, 2014 at 21:23

  • Та звісно не проти. Я там знизу навіть кнопку для того причепив. 🙂

   bunyk

   Травень 12, 2014 at 22:16

 2. З іншого боку, воно-то так (про те, що прокрастин. виникає від травми), але просто як цю травму знайти?

  dieblume

  Травень 12, 2014 at 21:29

  • Без поняття. Я б замість того щоб шукати причину болі (писати курсову напевне болісно? 🙂 ), чи змушувати себе сісти і нарешті написати ту курсову, змусив би себе просто написати до неї пів сторінки. Чи взагалі п’ять речень. Це не так страшно як всю курсову і затягує.

   Або як інший варіант – скласти ненапряжний розклад: https://bunyk.wordpress.com/2010/05/03/6-days-plan/ Головне не сподіватись що ти будеш з курсовою “rock and roll all nite and party every day”, тому що в певний момент зірвешся (може травма там? ). І поділити ввесь об’єм роботи на кількість наявних днів.

   bunyk

   Травень 12, 2014 at 22:25

  • А якщо захочеш раптом ще трохи попрокрастинувати і подосліджувати психологію та інші аспекти написання курсових – то я колись почав розділ книжки “Як вчитись краще?/Курсові“, але не закінчив, бо написав всі курсові, які мав написати і мій досвід на тому закінчився. 🙂

   bunyk

   Травень 12, 2014 at 22:28

   • Але все таки пообіцяй собі що щодня спершу робитимеш маленьку – маленьку частину курсової, і тільки після того далі зависати в контактах чи всяких блогах, навіть якщо вони про продуктивність. 🙂

    bunyk

    Травень 12, 2014 at 22:30

   • я пишу диплом))
    але да, це все те саме. + може ти маєш рацію щодо “робити-в-останній день”.
    це мабуть якесь замкнене коло: прокрастинуєш, бо не хочеш робити все в останній день (але несвідомо і не знаєш про це), а потім робиш все в ост. день і прокрастинуєш.
    дякс за посилання. напишу дедлайн – почитаю. зараз ніколи прокрастинувати))

    dieblume

    Травень 13, 2014 at 21:09


Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d блогерам подобається це: