Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Muskelkater (крепатура і трішки німецької 3)

with 5 comments

Прийшла весна, до турніків вже давно не ризикуєш примерзнути, а в полях є досить роботи, тому тема актуальна. І про неї тим більше треба написати, хоча б тому, що ще того року я вірив що крепатура якось пов’язана з молочною кислотою, а зелений чай допомагає цю кислоту виводити. Віра це сильно, це допомагає, навіть якщо сам препарат не діє. Тому я вам авторитетно заявляю що робота над вікіпедією допомагає від будь-якого болю, краще за будь-який чай. 🙂

Слово крепатура я вперше почув на першому курсі від Анатолія Миколайовича Федоренка, запитав його що це, він хитро усміхнувся і сказав “О, ви не знаєте що таке крепатура? Завтра дізнаєтесь!”. Наступного дня я дізнався. Якщо теж хочете дізнатись – просто спробуйте пробігти 10-15 км і йдіть спати. Наступного ранку знатимете.

Фізіологія

Якщо вже в курсі, тоді можна читати вікіпедію. Стаття ряснить червоними посиланями, на зразок: розтяжка, розігрів, ексцентричне скорочення, мікротравма, гіперальгезія, ноціцептори, саркоплазма, тренування витривалості і анальгезія спричинена тренуванням, але добре що хоча б актин, міозин, АТФ, молочна кислота і деякі інші терміни вже сині.

Коротко як справлятись з крепатурою описав хтось (не Вінстон Черчилль) реченням: “Якщо ти проходиш крізь пекло, продовжуй іти”. Тільки повільно і обережно. Якщо страшно-страшно болить, треба повторити вправу, аби м’яз розігрівся і крізь нього прогналась кров. Анальгезія спричинена тренуванням – ефект тимчасового знеболення після навантаження. Виникає крипатура коли м’яз виконує ексцентричне скорочення (виконує від’ємну роботу, коли вектор сили і вектор швидкості спрямовані в різні боки, чи розтягується під навантаженням, якщо попростіше). Трішки менше – при статичних вправах (розтяжки). Кількість ексцентричних скорочень зростає під кінець тренування, коли м’язи втомлені, і не мають достатньо сили.

Наступне що потрібно знати – після крепатури до неї з’являється імунітет, тобто наступне тренування вже не буде таким болючим. Але цей імунітет триває не довше місяця. Тому найкращий спосіб боротись з крепатурою – правильний підхід до занять фізкультурою, з акуратним промацуванням своїх можливостей. Ідеально – взагалі не закидати фізкультуру взимку. Дивно що я раніше не здогадувався про те що неслабо побігати можна й на кількох квадратних метрах підлоги.

Fitnessmythos Muskelkater: Einfach weitertrainieren

Лінгвістика

А тепер трішки про слова. Англійською крепатура перекладається як Delayed onset muscle soreness (відкладена початкуюча м’язова болючість), що зразу вказує на те що це (болючість м’язів), коли з’являється (не зразу) і за яких умов (якщо ви навантажили м’яз таким чином вперше).

Німецькою це ще цікавіше слово: Muskelkater. der Muskel – це звісно мускул, а der Kater – похмілля, або самець кота (чи лева і подібних котят). Самиця кота – die Katze. Якщо треба сказати точно що то кіт, а не тигр, тоді die Hauskatze.

Мені самому цікаво що там на картинці написано.

Der Muskelkater geht weg, wenn man einfach weitertrainiert – крепатура проходить, коли просто тренуватись далі
geht weg – йти геть. Наказовий спосіб “Geh weg!” – кажуть дуже грубий вираз. Не знаю чи то те ж саме що й в нас на три букви, але словник пише що це грубо. 🙂
man – слово для створення безособового способу. “man sagt” – кажуть.
einfach – просто
weiter – далі

Falsch! – неправда

Wie trainierst du kleinste Verletzungen in der Muskelfaser weg? Як те що ви тренуєтесь прожене малесенькі травми в м’язовому волокні?
die Verletznung – рана, травма
die Faser – волокно

Gar nicht. – зовсім ні.

Mache lieber mal eine Pause und locke den Kater mit Wärme aus seinem Versteck. – Краще зробити перерву та завити похмілля (крепатуру) теплом зі свого притулку.
lieber – краще, охочіше
locke – завивати, замотувати, заманювати
der Kater – кіт, похмілля
die Wärme – тепло, теплота
das Versteck – сховище, притулок, криївка, засада

Чесно, сам не розумію що останнє речення має на увазі. Напевне що краще тепла ванна ніж повторне тренування. Але це ще раз демонструє те що крепатура – поки що дуже невивчена штука.

Written by bunyk

28 Квітня, 2013 at 19:51

Опубліковано в Конспекти

Tagged with ,

Відповідей: 5

Subscribe to comments with RSS.

 1. якийсь таки.. ..умбур ..йшов..

  свиноматка

  30 Квітня, 2013 at 00:20

  • Давай критикуй без евфемізмів, а то тебе зрозуміти важко. 🙂

   bunyk

   30 Квітня, 2013 at 21:10

   • дуже похапцем, навіть не те що фрагментарно вийшло, а просто як уламки пазлу із бісеру, але у тебе такий стиль. І впринципі хай буде. Мені подобається.

    свиноматка

    1 Травня, 2013 at 20:44

 2. гаряча ванна трохи допоможе..все..
  якщо болить значить добре позаймався=)

  Taras Budzyn (@TarasBudzyn)

  2 Травня, 2013 at 14:56


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

%d блогерам подобається це: