Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Halt and catch fire

with 3 comments

Публікація про те як у мене і мови “все складно” і як я намагаюсь налагодити стосунки.

Halt and catch fire (“зупинитись і загорітись”) – цікава модифікація інструкції HALT, працює як написано лише на комп’ютерах з пам’яттю на магнітних сердечниках в яких збільшено струми доступу. Також телешоу все ще в розробці. Терміну вже більше 50 років (Пам’ять на магнітних сердечниках, ви знаєте що це? Отож бо, я теж не знаю.), а я про нього дізнався лише коли перекладав Dive into Python.

І от біда, я не знаю як перенести цей термін в український культурний контекст. Зрозуміло що коли Марк Пілігрим використовує термін HCF, він має на увазі що програма повинна з шумом і тріском завалитись. Але як це зрозуміло і коротко виразити?

Тим часом на вікіпедії триває війна “Зневадження” проти “Налагодження”, чи то пак навпаки. Всі словники, крім якогось там Мейнаровича-Кратко – за другий термін. Кількість результатів в Google – теж за другий, хоча в документах які він знаходить частіше йдеться про “налагодження стосунків”. Я стараюсь триматись і не лізти, тому що війна – зло. Так, там танки не горять, але суму витрачених зусиль вже можна прирівняти до десяти-двацяти черг з автомата (7.62×33 мм патрон коштує на ринку в середньому 50 центів за штуку, черга – 15$. Люди які заробляють 5-20$ за годину (ну, чи проблеми чим годувати дітей точно не мають, бо інакше б на вікіпедію не мали часу), могли б свій час використати якось приємніше, чи продуктивніше. Й не обов’язково працюючи на заводі з виготовлення патронів…)

Статтю майже ніхто (я так точно) далі назви читати не буде (бо аби справді прочитати щось корисне на цю тему – треба гуглити hg bisect та ipdb.set_trace() чи що там ви збираєтесь використовувати), то чому за неї так воюють? Тому що стояти на своєму – це приємно, а також тому що вікіпедія – таки словник, що б там не казали правила і переклад слова debug я, і напевне багато інших будуть дивитись саме там. І це зараз філологи на вікіпедію кажуть “фу, там так багато помилок, що ми туди ні ногою”, а через років 5-10 їм доведеться вивчати мовний корпус вікіпедії, і напевне адаптувати мовні норми до нього, нікуди вони дінуться.

Що ще? Занадто просте автовиправлення правопису може бути поганою ідеєю, хоча б тому що “аргументу” – це, можливо, не помилково написаний родовий відмінок “аргумента”, а давальний відмінок цього ж слова. “Графа” – це, можливо, не помилково написаний родовий відмінок слова чоловічого роду, яке означає титул, або математичну структуру, а називний відмінок іменника жіночого роду що означає поле форми наприклад. Тому я зараз активно дивлюсь в сторону hunspell, вже скачав, поставив плагін для Firefox (який здається не працює), скачав останню версію (1.6.6) словника uk_UA.dic, вивчаю його консольний інтерфейс і прив’язки до Vim та Python.

Щодо граматики, я все думаю взяти гарний україномовний корпус (де його взяти?), записати в базу 5-грами, а далі підсвічувати слова залежно від частоти знайдених в ньому n-грам. Чим рідкісніша n-грама – тим червоніший шрифт чи підкреслювання.

Advertisements

Written by bunyk

Квітень 16, 2013 at 11:08

Опубліковано в Нещоденник

Tagged with ,

Відповідей: 3

Subscribe to comments with RSS.

 1. Хіба ж родовий відмінок математичного об’єкта не “графа”?

  harmyder

  Грудень 29, 2014 at 09:24

  • Без поняття, треба в словник глянути.

   bunyk

   Грудень 30, 2014 at 13:50

   • Раптом шо, то я вже глянув, правильно графа. Просто в статті написано, що це помилка, то я й відписав.

    harmyder

    Грудень 31, 2014 at 15:07


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

%d блогерам подобається це: