Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Фокус-антипрокрастинокус

with 6 comments


Вже три роки намагаюсь зрозуміти чому мені легше було вчитись в ліцеї ніж в університеті, і в першому семестрі легше ніж в другому, і на першому курсі легше ніж на другому. Думаю все через те, що в даний період проникнення інтернету в світ навколо мене все ще відбувалось експоненціально. В ліцеї я записував музику на CD. На першому курсі – слухав з комп’ютера. На другому – з університетського FTP. Зараз слухаю з Вконтакту. Ну, ви зрозуміли. Мережа нас оточує.

І біда не так в тому що ми житимемо в мережі, а в тому, що вона передбачає поведінку, яка зовсім не схожа на ту яку використовували століттями. Вона змушує нас вебсервити в ширину. Це призводить до втрати фокусу.

З цим треба щось робити. Не тікати від мережі, бо все одно нас знайде, а боротись з її негативними проявами. Вчитись самостійно закривати зайві вкладки браузера. Точніше взагалі їх не відкривати.

Недавно прочитав книжку Лео Бабаути “Focus. A simplicity manifesto in the Age of Distraction“. Як і в багатьох книжках такого роду через деякий час після прочитання починаєш думати що там не було нічого такого чого б я не знав.

Те що не треба перевіряти, чи не з’явилось в інтернеті чого нового, щогодини, ніби і так ясно. Як і те що на робочому місці має бути лише те, що потрібно для роботи, і нічого більше. (WordPress редактор в повноекранному режимі така красотулька… Зараз роблю перерву на три хвилини, і забираю зі столу все крім комп’ютера, навушників і чашки з водою. Є навіть програма яка гарантує мені такі перерви.).

Тепер дам деякі цитати, які видались мені цікавими.

Навчіться почувати себе зручно сидячи нічого не роблячи. Я помітив, що коли людям потрібно чекати, вони стають нетерплячими та тривожаться. Вони хочуть використовувати свій мобільний пристрій, чи хоча б читати журнал, тому що сидіти і нічого не робити це або даремна трата часу, або щось що вони не звикли робити свідомо.

Уявіть натомість однозадачне життя. Уявіть прогулянку чи пробіжку, якщо біг був би єдиним чим ви займаєтесь. У вас на думці немає нічого окрім бігу, і ви робите це на межі своїх здібностей. Потім ви їсте, насолоджуючись кожним ароматним кусочком всього свого свіжого сніданку. Ви читаєте, так ніби не існує нічого окрім всесвіту тієї книжки.

Є два ключові моменти в читанні довгих статей чи книг: 1) відкиньте все інше. 2) Вимкніть інтернет.

Я пропоную такий метод для більш сфокусованого пошуку:

 1. Закрийте пошту, месенджер, соціальну мережу, та інші відволікаючі фактори.
 2. Проведіть початковий пошук, і відкрийте початкову купу статей/сторінок.
 3. Прогляньте статті/сторінки, шукаючи посилання на інші статті які ви можете потребувати прочитати. Відкрийте ті посилання.
 4. Повторіть це ж з новими статтями, проглядаючи, та відкриваючи посилання за необхідності. Робіть це доти, доки не відкриєте всі статті які потрібно прочитати.
 5. Читайте по статті за раз, використовуючи метод з попереднього розділу – відкриваючи статтю в вікні на весь екран, та приховуючи все інше. Читайте статтю та занотовуйте при потребі. Зробіть закладки для майбутніх посилань.
 6. Повторюйте, занотовуючи по статті за раз.
 7. Коли збір матеріалу закінчено, можна почати робити фактичну роботу опрацьовуючи його, використавши техніки фокусуванні описані в інших розділах книжки.

Також книжка пояснює як люди потрапляють в залежність, відчуваючи потребу постійно перевіряти пошту, профайл в соціальних мережах, чи дивитись новини. Коли ми отримуємо нове повідомлення, чи коментар, це покращує наше відчуття власної важливості, а це передостання сходинка піраміди Маслоу. Тобто дуже часто перевірка пошти отримує позитивний підкріплючий сигнал. Його треба заглушити іншим сигналом – позитивним підкріпленням від найвищої сходинки піраміди – самореалізації. Писати веселіше ніж чекати коментарів.

Також сьогодні прочитав статтю (вчора її відкладав бо мусів здати останній екзамен. Здав і непогано.) про те, що з прокрастинацією (яка є рудиментом нашої тваринної природи) краще боротись не грубою силою (вона десь в підсвідомості, а підсвідомість має на порядок більші потужності ніж свідомість), а за допомогою хитрих прийомів айкідо. Для початку програми перериватора. Треба просто здійснити достатньо довгу серію таких прийомів щоб загнати свою тваринну природу в куточок. Ну, а далі тримати її там має бути простіше. (Такий от витончений спосіб боротьби з лінню вперше вичитав в Данила.

Коротше кажучи – будемо потрохи лічитись.

Written by bunyk

Червень 11, 2011 at 15:11

Оприлюднено в Психософія

Tagged with ,

Відповідей: 6

Subscribe to comments with RSS.

 1. Є ще така думка. Чим погано те, що ти взнаєш НАБАГАТО більше, ніж тобі потрібно? Мені, наприклад, зручніше взнавати саме додаткові матеріали, а не зациклюватись на основному. Я не хочу перетворитись у спеціаліста, а потім продавати свою відданість справі іншим людям. Це вид морального рабства =), як на мене, хоч ззовні ти виглядатимеш успішною людиною.

  >>>Є два ключові моменти в читанні довгих статей чи книг: 1) відкиньте все інше. 2) Вимкніть інтернет.
  Студент, як підвид гомосапієнс, читає статті з інтернету і гуглить незрозумілі терміни/поняття. Вимикання інтернету – це симптоматичне лікування, краще пошукати корінь проблеми. (хоча згоден, симптоматичне лікування іноді приносить плоди)

  >>>Тобто дуже часто перевірка пошти отримує позитивний підкріплючий сигнал. Його треба заглушити іншим сигналом
  Цікава думка. Я постійно моніторю N сайтів на предмет чогось новенького. Варто, мабуть, перестати. Проте тоді я перестану коментувати цей блог )))

  >>>використовуючи метод з попереднього розділу – відкриваючи статтю в вікні на весь екран, та приховуючи все інше
  Ха! ratpoison в цьому плані рулить – нічого лишнього (навіть taskbar відсутній) і одне вікно на весь екран завжди ) Повна відсутність віджетів, гаджетів і нотифікаторів, автору сподобалось би ))

  >>>Є навіть програма яка гарантує мені такі перерви.).
  Спробував. Дивлюсь фільм (ютую) і десь на середині бац! чувак, відпочинь 3 хв. Варіант 2. Пояснюю сестрі розмітку html5, зробили 4 сторінки з 6, вона тільки-тільки призвичаїлась до консолі і тут бац! Одним словом, прикольно.

  danbst

  Червень 11, 2011 at 21:55

  • >>> Я не хочу перетворитись у спеціаліста, а потім продавати свою відданість справі іншим людям.
   Тут йдеться не про вузьку спеціалізацію, а про однозадачність/зосередженість на поточному проекті.

   >>> Студент, як підвид гомосапієнс, читає статті з інтернету і гуглить незрозумілі терміни/поняття.
   Чомусь мені здається що виписати всі незрозумілі терміни, а потім знайти визначення до всієї купи допоможе запам’ятати їх набагато швидше і краще. Хоча звісно я так не роблю, і не знаю хто робить.

   >>> Я постійно моніторю N сайтів на предмет чогось новенького.
   Невже ще є люди що не користуються RSS?

   bunyk

   Червень 11, 2011 at 22:13

 2. >>>Невже ще є люди що не користуються RSS?
  був час, коли користувався. У них є мінус – дуже легко налаштувати і якщо додаш частооновлюваний ресурс, то потім будуть накопичуватись непрочитані статті. Окрім того, не всі форуми мають рсс.

  danbst

  Червень 11, 2011 at 23:12

  • Ну, не додавай форуми в рідер. Я раз додав українську правду, потім подумав що такої кількості політики мені не треба, і тепер обходжусь BBC, яка дає не більше десятка статей в день.

   А заголовки можна гортати по сто штук за дві хвилини. Тому коли приходжу з пар, заходжу в рідер, там 60-70 статей, і через пів години я вже дві з них прочитав повністю, всі інші проігнорував, і знову не маю чим зайнятись.

   bunyk

   Червень 16, 2011 at 00:20

 3. Вітя

  Червень 23, 2011 at 20:20

  • 🙂 Карлін геній, що тут скажеш. Задорнов проти нього взагалі невдала пародія.

   bunyk

   Червень 23, 2011 at 21:47


Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: