Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Прибутки від Open Source

with 3 comments

Мене завжди цікавило, як заробляють гроші програмісти які працюють над Open Source. Бо як користувач, я всією душею стою за даний напрямок, і вірю, що він приведе нас до комунізму. Але як програміст, я маю деякі сумніви, що програмісти Open Source завжи ситі. А я їсти люблю.

Так, от. Виявляється виробники безплатних продуктів також іноді заробляють непогано. По перше, це пов’язано з специфікою інтелектуального продукту. Його тиражування практично нічого не коштує. Тобто собівартість двох копій продукту дорівнює собівартості одної.

В епоху хакерів, програми були безплатними тільки тому, що їх не було кому продавати, і писали їх тільки для задоволення від самого хакінгу, і для задоволення своєї честолюбності. Таке буває і тепер. Сам таким займаюся.

Тому можна сказати, що створюючи безплатний продукт, автор має інші мотиви, окрім збагачення.

 • Задоволення від творення (за безплатно мало хто робить роботу, яку не любить)
 • Задоволення від щедрості (як інакше можна поділитись з мільйоном ближніх, і не стати жебраком?)
 • Патріотичний мотив (Вклад кожного в розвиток рідної культури важить більше ніж матюкання влади)
 • Самопіарний мотив. (Ніщо так не тішить око, як причесаний код, з власним прізвищем в коментарях)
 • Просто потреба. (Можливо ця програма просто була потрібна автору)

Тим не менш, працюючи по кілька годин перед сном, не напишеш ні Firefox, ні Linux, ані OpenOffice. Такі продукти вимагають витрат, на електроенергію, на інтернет, і в кінці-кінців, якщо фірма має офіс, то на прибиральницю, і кондиціонери. Ви думаєте прибиральниця захоче працювати заради руху GNU?

Спосіб 1: Техпідтримка (Canonical)

Фірма Canonical створює дистрибутив Linux Ubuntu, покликаний завоювати ринок десктопних систем. Прибуток отримується за допомогою платної технічної підтримки. Звісно є і безплатна підтримка, але вона базується більше на великій спільноті. Подібним чином працювала фірма Red Hat, але вона була ще до моєї пам’яті, тому я точно не знаю. В цю групу, я б заніс всякі навчальні проекти. Наприклад мережну академію Cisco. Хоча вони і не виробляють відкрите ПЗ, зате в них теж є платна техпідтримка, ну і платні курси.

Спосіб 2: Продаж додаткових продуктів (Sun Microsystems).

Sun виробляє величезну кількість продуктів. Операційні системи, середовища програмування, офісні програми, веб-сервери. Суть в тому, що окрім вільної версії програми, є і платна, але з розширеними можливостями, чи умовами використання. Наприклад заміна OpenOffice – StarOffice.

Спосіб 3: Подвійна ліцензія (MySQL)

Ліцензія GPL каже, що всі продукти які базуються на продуктах з цією ліцензією мусять також бути вільно поширюваними. Таким чином стимулюється розвиток вільного ПЗ. Тому, для всіх, хто розробляє некомерційні продукти (наприклад Вікіпедію) MySQL безплатний. Але як тільки ви захочете продати свою програму, яка працює з допомогою сервера MySQL – платіть, будьте ласкаві.

Спосіб 4: Реклама (Mozilla)

Всім надоїлий, але дуже ефективний спосіб. Крім того якщо до нього підійти з розумом, то можна і клієнтам не надоїсти, і прибутки отримати. У моєму Фаєрфоксі, поруч з рядком адреси, стоїть таке маленьке, і майже непомітне поле. Воно дозволяє зручно і швидко шукати в Google, Вікіпедії, пакети Убунти, магазинах Аmazon, і eBay. Це поле поставлене за договором з даними фірмами. Правда з Убунти і Вікіпедії мало що візьмеш, але основне не гроші, основне користь, хіба ні?

За підказкою доброї людини під ніком beroal додаю ще один спосіб:

Спосіб 5:Протокол вуличного виконавця (Blender Foundation)

Спосіб базується на авторитеті творця. Творець обіцяє випустити продукт під вільною ліцензією, при умові, що на спеціальному рахунку назбирається певна сума. Її зберігає посередник (видавець). Цю суму жертвують зацікавлені в продукті особи. Якщо продукт не видається вчасно, чи не назбирується потрібна сума, всі гроші повертаються назад. А коли все в порядку – робота оплачується.

Варто зауважити, що в цій статті я постійно плутаю терміни Open Source, вільне програмне забезпечення, і GPL. Але суть у них майже однакова – програми поширюються безплатно, і з відкритим кодом.

Почитайте ще (тобто список використаної літератури):

Безкоштовна стоматологія

How Do You Make Money from Open Source Software?

Advertisements

Written by bunyk

Травень 25, 2009 at 09:11

Оприлюднено в Всяке

Tagged with

Відповідей: 3

Subscribe to comments with RSS.

  • Хороший коментар! І ні одного зайвого символа 🙂

   bunyk

   Червень 2, 2009 at 13:56

 1. Я про ще один спосіб, який ви не згадали.

  beroal

  Червень 2, 2009 at 15:10


Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d блогерам подобається це: