Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Як написати книжку?

with 18 comments

Про нову форму книжок, і новий вид блогів.

Ідея

Ви коли небудь мріяли стати письменником? Написати щось велике як “Злочин і кара”? Перестаньте мріяти, і сідайте писати. Зараз я постараюся описати простий алгоритм написання книжки. Для цього вам потрібно лише комп’ютер, елементарні навички роботи в текстовому редакторі, і підключення до інтернету. Останнє не обов’язкове, якщо ви збираєтесь написати класичне паперове видання.

Книжки писати треба. Чого? Бо я хочу читати щось цікаве українською. Книжок бракує. Чим більше конкуренції в нашій книжковій галузі, тим більше шансів нам потіснити російську. Якщо не писати, то хоча б перекладати. Пишіть! Може ви і не заробите на тому гроші, але хто його знає? Може через кілька років праці вас будуть перекладати на десятки світових мов? Якийсь розвиток точно буде.

Світ, як і все в ньому змінюється. Змінюються і уявлення про те, що таке література. Особливо змінюють світ комп’ютери. Вони змінюють і літературу. Я поки що не буду говорити про інтерактивну літературу (Interactive Fiction), бо це справа трохи дальшого майбутнього. Я поговорю про книжки майже в класичному розумінні. Тепер щоб писати не треба паперу, а щоб вас читали, не треба друкувати тиражі. На це є клавіатура, і інтернет. Крім того змінюється і форма подання. Тут вже не тільки текст і картинки. Тут вже посилання, анімація, звук(рідше), і звісно інтерактивність (ознака web 2.0).

Ідея зародилась в мене після прочитання статті підтримки WordPress. Я переклам кусочок статті в кінці поста. На оригінальність ідеї вказав пан Микола, в коментарях на головній сторінці, і після цього я вирішив її розвинути в цій статті. Ітак:

Метод

Книжки писати важко. Треба визначитись з темою, потім скласти план, потім писати по плану розділ за розділом. Потім викреслювати, переписувати, виправляти помилки, вдосконалювати. Це дуже довгий процес, тому багато хто закидає після перших розділів. (Говорю згадуючи власний досвід). Проблема в лінійності і монотонності праці. Папір не допускає редагування в режимі вставки. Але комп’ютер дозволяє подолати багато перешкод і розкрити таланти. Крім того важко діставати коментарі і підтримку. Треба змусити якогось нещасного читати вашу писанину, і висловлювати свої враження. При отриманні негативного відгуку, часто хочеться це діло кинути. Але інтернет дає змогу отримати цілу гамму коментарів, і брати до уваги тільки ті, які подобаються. При використанні комп’ютера зникає більшість проблем, і писати стає цікаво і просто.

Ну ви звісно знаєте про блогінг, і блогерів. А як не знаєте, то знайте – я щось схоже на блогера. Блогер – це людина, яка після того як її в голову стукнула якась ідея, сідає, записує цю ідею, і більше того – виставляє її на публічний осуд, і отримує зворотній зв’язок. При чому ідеї його стукають хаотично. Блогер – зразок броунівського руху. 🙂

Спробуймо схрестити письменника і блогера. Блогер пише лиш тоді, коли є натхнення, і лиш про то, що його цікавить в даний момент. Письменник – має чіткий сюжет і задумку. А тепер уявіть письменника, який пише розділи в тому порядку, в якому йому хочеться, і одночасно отримує побажання і поради від своїх читачів. Для читачів це майже інтерактивна література (я ще колись згадаю моє дитяче захоплення). А для автора – розвага і велике задоволення. І постійне вдосконалення книжки.

Кінцевим продуктом може бути щось не дуже схоже на книжку (блогінг взагалі не передбачає кінцівок), але як я вже казав в нашому світі все міняється, і постійно з’являється щось нове.

Реалізація

Пишу за мотивами довідки WordPress. Для початку, вам потрібно мати свій блог. Якщо ви читаєте цей текст, то від отримання власного блогу вас відділяє не більше десятка кліків миші. Регіструєтесь на wordpress.com – і дістаєте поле для творчості розміром 3Гб. Навіть Франко скільки не написав. Звісно не обов’язково вибирати саме такий хостинг – інтернет дає багато альтернатив. Тим не менш, продовжу.

Блог – це зазвичай послідовність статтей в хронологічно зворотньому порядку. Книжка – послідовність розділів в логічному порядку. Цю розбіжність просто згладити:

 1. Створюємо на блозі сторінку, і називаємо її “Зміст”.
 2. В панелі управління шукаємо Settings -> ReadingUnder Front page displays, вибираємо A static page.
 3. Створюємо сторінки з анотацією (дана книжка є бестселером, і як попередні видання дає читачам…) і про автора (є професором філософії, написав 2000 робіт на різні теми, і любить грати на бубні)
 4. І вибираємо “Зміст” в якості головної сторінки.
 5. Створюємо новий пост, під назвою наприклад “Розділ 13”.
 6. На сторінку зі змістом вставляємо посилання на наш розділ, і натяк на те, що інші розділи з’являться.
 7. Ідемо віддихнути, чекаємо читачів, і коментарів.
 8. Взявши до уваги зауваження читачів переходимо до пункту 5.
 9. Колись це все завершується.

Залишилось одне непросте питання. Про що писати? Підтримка вважає що роботи вбивці, та трипальцеві лінивці – доволі круто. Не можу з ними не погодитись. Коли вам нема про що писати, чи вважаєте це марною тратою часу, то не переживайте – вас ще штрикне. Он як мене щойно штрикнуло. Удачі!

Advertisements

Written by bunyk

Квітень 24, 2009 at 01:53

Оприлюднено в Павутина, Творчість

Tagged with

Відповідей: 18

Subscribe to comments with RSS.

 1. Дякую за пост, цікаво!Поки читав, задумався, а ідея хороша, розпочату власну книгу!

  serghuk

  Квітень 24, 2009 at 08:14

 2. […] ТУТ Це сталося завдяки ось цьому посту: клікати тут Posted by serghuk Filed in Корисно Tags: Карта, мапа, новинка, […]

 3. Дійсно, як я міг забути, що це також називається картою сайту. Кажуть корисна річ з погляду SEO.

  Сильна річ колективний розум.

  bunyk

  Квітень 24, 2009 at 15:16

 4. Написати за рік підручник в такому режимі цілком реально і не надто обтяжливо. Однак з літературою в класичному розумінні все ж проблеми виникнуть.
  Ідея безсумнівно чудова. Сам займаюся написанням книжки, що базується на інтернет-листуванні.

  bezlik

  Квітень 26, 2009 at 09:36

 5. чуваки, по-моєму, взагалі народжується новий підвид блогінгу – КНИЖКОБЛОГІНГ:)

  Микола

  Квітень 26, 2009 at 22:47

 6. Ще є метод глобально групового написанн книги в блозі-спільноті:)

  ELECTRIC

  Квітень 30, 2009 at 11:06

 7. Ну а найсильніше звісно Вікіпедія. Але через розмір проекту, там багато правил, і участь в ньому вимагає певних зусиль. І як на книжку, вона занадто нелінійна. Хіба що вивести алфавітний список статтей.

  bunyk

  Травень 3, 2009 at 19:07

 8. оо тут нема мого комента, неподобство!

  *подумав, що б такого поганого написати, не придумав, потім напишу*

  все, тепер пост є. я щасливий )

  danbst

  Травень 3, 2009 at 23:47

 9. …хм..а от мені стало цікаво, хіба не можна написати книжку без чіткого плану?
  Якщо от, наприклад, в моїй голові є ідея, якщо я знаю про що хочу написати, але аш прям визначеного плану я немаю?

  Вікуська

  Січень 13, 2010 at 15:18

  • Я ж ніби якраз і писав, що без плану зручніше:

   При чому ідеї його стукають хаотично.

   Найяскравіший зразок: http://cybportal.univ.kiev.ua/wiki/Довідка:Підручник

   Правда я написав дуже мало художньої літератури. Можна сказати взагалі нуль, якщо рахувати за цінністю. А художня література – напевне трохи інше.

   bunyk

   Січень 13, 2010 at 15:55

 10. Дякую))

  Вікуська

  Січень 13, 2010 at 19:49

 11. автор блогу дуже гарно розповідає)) тому не дивно, що у нього з”являються такі ідеї щодо написання книжок)) якраз їх мені і не вистачало, мабуть, — давно планую щось написати (або дописати–є наробки..), але не знала, з чого почати, точніше продовжити — адже чимало вже написано.. проте в паперовому (рукописному варіанті)..
  треба рухатися вперед!))) ще раз дякую автору!

  Olga

  Вересень 21, 2010 at 21:46

 12. Хочу написати курсову роботу типу: “Оцінка майна видатних українських гетьманів” (як варіант – шляхтичів, меценатів XVII – XVIII ст.). не допоможете? Може хто подасть якісь ідеї чи підкине потрібну літературу. Наперед дякую.
  tytarenkoe@mail.ru

  Олена

  Вересень 16, 2012 at 21:43

 13. написати б книгу,було чудово,ця ідея мене не покидає,але от тему знайти..

  nataliana

  Листопад 25, 2012 at 15:26

  • Ну то напишіть про себе. Або комп’ютери. Або про роботів-вбивць. 🙂

   bunyk

   Листопад 26, 2012 at 00:04

 14. Залишу тут ще одне посилання: http://zenhabits.net/unblocked/

  bunyk

  Травень 22, 2014 at 16:15


Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: