Блоґ одного кібера

Історія хвороби контуженого інформаційним вибухом

Початок четвертого покоління

with 2 comments

Казка вигадка, проте
Щось тут, браття, не пусте!
О. Пушкін

Після винайдення інтегральних схем, вони все ущільнювались, і ущільнюввались, а ціна падала. Коли ціна впала настільки, що їх змогли купувати люди, прийшла епоха Персонального Комп’ютера, або за офіційною класифікацією – четверте покоління. Тепер комп’ютери могли розв’язувати задачі не такі важливі, як розрахунок артилерійських таблиць, розшифровування ворожих шифрів, моделювання термоядерних реакторів, чи обслуговування перепису населення.

Перші комп’ютери продавалися в вигляді констуктора. Кожен комплект включав в себе процесор i8080 (Intel), ще кілька потрібних мікросхем (серед них наприклад пам’ять), плату куди їх треба було вставити, набір кабелів, блок живлення, і іноді 8 дюймовий дисковод гнучких дисків. Програмне забезпечення не додавалось. Після того, як користувач складав ком’ютер, він мусив сам написати програмне забезпечення. Пізніше з’явилась ОС CP/M для процесора i8080. Ця ОС містилась на дискеті. Вона мала файлову систему, і інтерпритатор команд користувача.

Інший персональний ком’ютер Apple, а пізніше і (Apple II) був розроблений Стівом Возняком, і Стівом Джобсом (за версією Івохіна – “два Степани” :)). Він став дуже популярним серед окремих покупців, а також використовувався в школах, і це зробило Apple конкурентом IBM.

Так виглядав перший IBM PC

Так виглядав перший IBM PC

Спостерігаючи за цим IBM занепокоїлася, і вирішила долучитися до виробництва ПК. Але замість того щоб конструювати ПК з нуля (як це робили з великими комп’ютерами), і що займало дуже багато часу, вони вирішили зробити оригінальніше. Вони дали одному свому працівнику, Філіпу Естріджу достатню суму грошей, наказали йому втекти якомога далі від надокучливих бюрократів головного офісу компанії в Нью-Йорку, і без персонального комп’ютера не повертатись.

Філіп їхав, їхав, поки не опинився в Флориді, і вирішив що він достатньо далеко від головного офісу, вікрив підприємство. Він назбирав деталей, знайшов процесор i8088, і на його базі склепав ПК. Цей комп’ютер з’явився в 1981 році, його назвали IBM PC, і він став найбільш популярним комп’ютером в історії.

Але компанія IBM зробила хід, який став початком кінця. Замість того, щоб тримати проект машини в секреті (чи в крайньому разі захистити комп’ютер патентами), як вони зазвичай робили, компанія опублікувала всі проекти, включаючи електронні схеми в книжці вартістю $49. Ця книга була опублікована для того, щоб інші виробники змогли випускати плати розширення для цього ком’ютера, що мало зробити цей комп’ютер дуже сумісним, і дуже популярним. Але на превеликий жаль для IBM, інші виробники почали робити клони IBM PC, так як всі деталі було дуже просто дістати (інтегральні мікросхеми стали такими дешевими саме через технології серійного виробництва). Часто клони були дешевші за оригінальну версію.

Хоча деякі компанії ( наприклад Commodore, Apple, Amiga, Atari) випускали ком’ютери на своїх процесорах, а не Intel, їм було важко конкурувати з потенціалом IBM PC, тому вижили лише ті, які знайшли свою нішу в ринку.

Перша версія IBM PC випускалась з ОС MS-DOS, яку випускала тоді насправді маленька фірмочка Microsoft. IBM і Microsoft спільно розробили ОС, яка мала бути наступною. ОС називалась OS/2 і її характерною рисою був графічний інтерфейс, подібний до того, який вже був в Apple Macintosh. Але поміж тим хитрі хлопці з Microsoft розробляли ОС, яка мала замінити OS/2, на той випадок, якщо OS/2 не буде користуватись попитом. Через доволі підозрілий збіг обставин OS/2 справді не користувалась попитом а Windows (а як ви думали вона називалась? :)), продовжувала доволі успішно продаватись. Це стало причиною грандіозних чвар між IBM і Microsoft.

Така от історія про те, як почалося покоління ПК, а маленька Intel, і зовсім мікроскопічна Microsoft, повалили голубого гіганта (комп’ютери IBM були пререважно в голубих корпусах).

Тим не менше IBM, назавжди залишиться в легендах і народній пам’яті. І напевно більшість ком’ютерів ще довго будуть IBM PC compatible, чи x86 compatible.

Історія була безсовісно здерта з книжки Е. Таненбаума видавництва “Пітер”

Advertisements

Written by bunyk

Лютий 13, 2009 at 01:23

Оприлюднено в Всяке

Tagged with

Відповідей: 2

Subscribe to comments with RSS.

  1. Дуже цікава і пізнавальна стаття!!! дякую автору (чи то пак — блогеру, який “сдер” її із джерела) 🙂

    Olga

    Вересень 21, 2010 at 21:36

  2. Дякую за відгук.

    bunyk

    Вересень 22, 2010 at 06:48


Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: